Akdeniz tipi beslenmenin vazgeçilmezi olan ve günün her öğünü tüketilebilen zeytinyağı, besin değerleri ve sağlık açısından büyük önem taşır. Cilt sağlığından kalbe, beyin sağlığından antioksidan etkisine kadar birçok yararı bulunan polifenoller, zeytin ve zeytinyağında bol miktarda bulunur, öyle ki zeytinyağı yoğun polifenol içeren tek bitkisel yağdır. Polifenollerin kaybolmaması ya da zarar görmemesi için zeytinyağı düşük ısıda üretilmelidir.

Zeytinyağı soğuk sıkım ve sıcak sıkım olarak 2 şekilde hazırlanır.

Kaliteli zeytinyağı elde edebilmenin ilk aşaması elbette ki kaliteli zeytindir. Toprakla temas etmeden yeterli olgunlukta toplanan zeytinlerin bekletilmeden çok hızlı şekilde işlenmesi gerekir.

Zeytinler çekirdeği ile birlikte kırılarak hamur haline getirilir. Zeytinyağının soğuk sıkım ya da sıcak sıkım olmasını hamurun yoğrulma aşamasındaki hamur sıcaklığı ve yağ ayırma işlemlerinde kullanılan suyun sıcaklık derecesi belirler. Zeytinden yağa dönüşümde tüm basamaklarda uygulanan sıcaklık 27 derece ve altındaysa işlem soğuk sıkım olarak adlandırılır. Soğuk sıkım esnasında uygulan bu düşük sıcaklık daha az zeytinyağı elde edilmesine sebep olsa da; polifenol ve besin değerleri açısından zeytinyağına değer katmaktadır. Sıcak sıkımda zeytin hamuru 40 dereceye kadar ısıtılabilir, ancak bu zeytinde bulunan besinlerin kaybolmasına ya da zarar görmesine neden olur.

Zeytinyağının sıcak sıkım mı yoksa soğuk sıkım mı olduğunu ayırt etmek içinse kokusuna ve tadına bakabilirsiniz. Soğuk sıkım tekniği ile hazırlanan zeytinyağlarını kokladığınızda yoğun ve meyvemsi aromatik kokusu alırsınız. Aynı zamanda, soğuk sıkım sayesinde antioksidan özelliğine sahip zeytinyağı damakta hafif acı bir tat da bırakacaktır.

Fora markalı tüm Natürel Sızma Zeytinyağları, soğuk sıkım tekniği ile elde edilmektedir.

Written by ecemtaneri