Kasım 27, 2018 Genel Yorum yapılmamış

Sağlıklı ve kaliteli zeytinleri sofralarımıza taşıyan Fora Zeytin, sürdürülebilir bir dünya için en büyük yatırımını doğaya yaptı. Doğadan aldığı lezzetin karşılığını yine doğaya yaptığı yatırımı ile veren Fora Zeytin, dünyanın en büyük zeytin işleme fabrikasında üretim artık güneş enerjisi ile gerçekleşecek.

Türkiye’nin ve dünyanın tercihi Fora Zeytin; tüketiciyi kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ürünleri ile buluştururken, çevre politikaları ile de doğaya uygun üretim gerçekleştiriyor. Çevreci ambalajlar ve cam ürünleri ile üretim sonrası da çevreci olan Fora Zeytin, doğaya hak ettiği saygıyı gösteriyor.

Dünyanın en büyük zeytin işleme tesisi Balıkesir’in Havran ilçesindeki fabrikasında yer alan arıtma tesisi ile çevrenin temiz kalmasına destek olan Fora Zeytin, yine en büyük yatırımını doğaya yapıyor.

Fora Zeytin’in yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünlerini ürettiği fabrikasında kullandığı elektrik enerjisini, çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile kendisi üretecek.

 

YILDA 400 OTOMOBİLİN KARBON SALINIMINI ÖNLEMİŞ OLACAK

Ekim ayı itibari ile çalışmaya başlayan sistem ile Fora Zeytin, sınırsız enerji kaynağı olan güneşten faydalanarak ihtiyacı olan elektrik enerjisini kendi üretiyor. Toplam 4500 m² bir alan üzerine 2.400 adet panelden oluşan enerji üretim tesisi sayesinde, temiz enerjiye geçerek, bir yılda atmosfere 540.000 kg/yıl CO₂ emisyonu salınımını engellemiş oluyor. Bu miktar 400 otomobilin yıllık karbon salınımına denk geliyor.

%75 TASARRUF SAĞLANACAK

Projelendirme aşaması 1 yıl, kurulumu ise 2 ay süren panel sisteminin yatırım maliyeti 600.000 Euro olmasına karşın, yıllık 900.000,00 Kw/h elektrik enerjisi tasarrufu sağlanacak. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde kurulumu, bakımı ve işletmesi en kolay sistem olduğundan, minimum yatırımla işletme maliyetleri de azaltılacak. Ortalama saatlik  600Kw/h enerji üretilecek, bunun 460 Kw/h’ni fabrika tarafından kullanılırken, kalanı ise dağıtım şebekesine verilecek. Elektrik faturalarında yıllık %75 oranında tasarruf sağlanmış olacak.

Written by fora_2018