Zeytin Türk sofralarının ve kahvaltıların vazgeçilmez besinidir. Besleyici olmasının yanı sıra zeytinin vücuda sağladığı birçok fayda da bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra, barış ve ölümsüzlüğün sembolü olan zeytin ağacı, evde bitki seven ve çiçek yetiştirmek isteyenlerin de gözdesi. Bakımı oldukça kolay olan zeytin ağacının rahat yetiştirilmesi için tüyoları sizler için derledik.

  1. Doğru ağaç ve saksı seçimi

Zeytin ağaçlarının uzun ömürlü olduğu bilinir, dolayısıyla büyümesi ve meyve vermesi de zaman alacaktır. Bu nedenle öncelikle sabırlı olmak gerekir. Zeytin ağacını evin içinde yetiştirecekseniz, büyük ya da uzun boylu bir ağaç seçmenizden ziyade bodur bir ağaç tipi seçmeniz daha doğru olacaktır, böylece ağaç büyüyüp geliştikçe evin içinde kapladığı yer sizi rahatsız etmeyecektir. Aynı zamanda ortalama bir zeytin ağacının meyve verme süresi 4-5 yıldır. Bu nedenle köklerini salıp yerleşmesi için geniş ve derin bir saksı seçmelisiniz. Unutmayın ki, diğer tüm bitki ve ağaçlar gibi zeytin ağacının da yerini sevmesi önemlidir.

  1. Ağacın güneş alması

Zeytin, Akdeniz ve Ege meyvesi olarak da biliniyor, coğrafi koşulları göz önüne aldığımızda zeytin ağacının güneş ile beslenmesi önemlidir. Bu sebeple, eğer bahçede değil de evin içinde zeytin ağacınıza bakacaksanız, bol güneş alan bir noktaya yerleştirmeniz önerilir.

  1. Zeytin ağacının ihtiyacı olan su miktarı

Yine coğrafi özellikleri göz önüne aldığımızda Akdeniz ve Ege Bölgeleri sık yağış alan yerler değildir. Bu nedenle zeytin ağacı da çok sık ya da yoğun yağışa ihtiyaç duymaz. Zeytin ağacınızı ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz zamanlarda sulayın. Sulama sıklığını kış aylarında biraz daha düşürebilirsiniz.

  1. Toprak seçimi

Zeytin ağacınızın bakımını yaparken, toprağın üretkenliği önem taşır. Bunun için toprağın drenajı önemlidir. Toprağın hava alması, ihtiyacından fazla olan suyu sızdırması için drenaj delikleri olan bir saksı ya da kap tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda birçok ev bitkisinin tam aksine, zeytin ağaçlarının gübresi de değiştirilmelidir. Yılda 2 kez döllenme ihtiyacı olan zeytin ağaçlarının gübresini değiştirerek ihtiyacı olan besin takviyesini sağlayabilirsiniz.

  1. İstilalara dikkat!

Zeytin ağaçlarına evinizde baksanız bile zararlıların istilasına uğrayabilir. Bunun için zeytin ağacınızı gözlemlemeniz yeterlidir. Grup halinde bulunan ve sarı-kahverengi renkte olan bu zararlılardan doğal ilaçlama yöntemi ile kurtulabilirsiniz.

Written by ecemtaneri