Mayıs 20, 2021 Ürünler Yorum yapılmamış

Siyah zeytin alırken tüketiciler, “sele zeytini ile yağlı salamura arasındaki fark nedir” sorusunu sıklıkla sormaktadır. Her ikisi de aynı siyah zeytindir, sadece tatlandırma süreçlerinde izlenen yol birbirinden farklıdır.

Öncelikle, olgunlaşma sürecini tamamlayan ve dalında kararan zeytinler toplanarak boylarına göre el değmeden ayrılır. Salamura edilecek siyah zeytinler, özel havuzlarda tuz ilave edilmeden salamura suyuna yatırılır ve 6-8 ay kadar salamura suyunda bekletilerek tatlandırılır. Tam zamanında havuzlardan alınıp, yağlanarak yemeğe hazır hale getirilir. Hazırlanma tekniği nedeniyle, bu zeytinler yağlı salamura olarak isimlendirilir, piyasada ise yağlı sele olarak satışa sunulur.

Sele zeytini hazırlık sürecinde ise, toplama sürecinden sonra zeytinler, bir kat zeytin bir kat tuz olacak şekilde bidonlara yerleştirilir. Bu bidonlar, belli periyodlarda çevrilir. Böylece ilave edilen tuzun, zeytinlerin tüm yüzeylerine temas etmesi sağlanır. Salamurada bekletilen zeytine ile kıyasla, sele zeytininin tatlanma süresi daha kısadır. Dalında kıvırcıklaşan sele zeytinler, tatlanma süreçlerinde salamurada beklemediği için yüzeyleri daha da kıvırcık hale gelir. Aynı zamanda ilave edilen tuzla birlikte, zeytinin kendi içinde bulunan su da dışarı aktığı için sele zeytinin aroması salamura edilen zeytine göre biraz daha yoğundur. Bu teknikle hazırlanan zeytinler, sele ismiyle raflarda yer alır.

Her iki tatlandırma süreci de doğaldır ve her iki ürün de tatlanma işleminden sonra el değmeden paketlenmektedir. Damak tadınıza göre seçim yaparken, mutlaka markalı, işletme kayıt numaralı, kalite belgeli ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak üretilen markalardan satın almanızı öneririz.

Written by fora_2018