PRATİK BİLGİLER: ZEYTİNYAĞI MUCİZESİ

Zeytinyağının mucizevi iyileştirici gücünü sadece yemeklerinizde değil hayatınızın her alanında kullanabilirsiniz. İşte cilt sorunlarından öksürüğe her derde deva zeytinyağının 8 farklı kullanımı:

 

  1. Katkısız bir gece kremi: Gece yatmadan önce temiz cildinize bir pamuk yardımıyla yedirin. Sabah uyandığınızda cildiniz bebeksi bir yumuşaklıkta olacak.

 

  1. Cilt bakım maskesi: Yarım çay bardağı zeytinyağını bir yemek kaşığı bal ve bir yumurta sarısıyla iyice karıştırın. Yüzünüze sürün ve yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Cildiniz nemli ve taze olacak.

 

  1. Bebek pişik kremi: Yenidoğan bebek için en iyi temizlik malzemesi su ve pamuk, en iyi krem de saf zeytinyağıdır. Bebeğiniz doğduğundan itibaren altını değiştirdikten sonra temizleyip pişik kremleri yerine zeytinyağı sürdüğünüzde kesinlikle pişik sorunu yaşamayacaksınız.

 

  1. Tıraş köpüğü: Tıraş köpüğü bitmişse endişe etmeyin, yüzünüze süreceğiniz bir kaşık zeytinyağını iyice yedirip sonra tıraş olursanız kızarıklık, tahriş gibi sorunlar yaşamazsınız.

 

  1. Öksürük ilacı: Çocuğunuz gece tekrarlayan kuru bir öksürüğe tutulmuşsa çeyrek çay bardağı zeytinyağını ısıtın. Ilık olarak göğsüne masaj yapın, ardından ılık bir havluyla kapatıp yatırın. Öksürüğün kesildiğini göreceksiniz.

 

  1. Saç maskesi: Kuru ve yıpranmış saçlara, yarım çay bardağı kadar ılık zeytinyağını sürün, 15 dakika bekleyin. Ardından durulayıp şampuanınızla yıkayın. Bunu iki haftada bir yaparsanız, pırıl pırıl sağlıklı saçlarınız olur.

 

  1. Ahşap cilası: Çizilmiş, matlaşmış ahşap mobilyalarınızı bir beze damlattığınız zeytinyağını ovarak sürün. Parlak ve cilalı görünümüne kavuştuğunu göreceksiniz.

 

  1. Deri ceket bakımı: Deri ceketinizin yıllık bakımını bir parça pamuğa döktüğünüz zeytinyağıyla yapın. Pırıl pırıl ve uzun ömürlü olur, siz de yıllarca giyebilirsiniz.
Written by fora_2018